bbj web hlavicka
arnika logo

Dotazy ke gumičkám Loom bands

DOTAZ: Kde a za kolik je možné si nechat otestovat gumičky Loom bands?
Těmito testy se zabývají akreditované laboratoře zaměřené na testy chemických vlastností plastů. Arnika si nechává takové testy zpracovat například od zlínské laboratoře ITC Zlín. Test je to poměrně časově náročný na přípravu a drahý na provedení. Test na obsah 6 ftalátů stojí zhruba 6000 Kč u jednoho výrobku. Arnika poslala několik setů gumiček na tyto testy a jejich výsledky jsou zveřejněny na našem webu.Nahlédnout lze také do databáze gumiček, která uvádí hodnocení jednotlivých výrobků podle toho, zda byly testovány na obsah PVC rentgenovým spektrometrem – pokud nejsou z PVC, riziko obsahu ftalátů je u nich malé a databáze je hodnotí jako „pravděpodobně nezávadné“. Pokud výrobky byly z PVC, pak byla část z nich podrobena detailní analýze ve specializované laboratoři. Ty výrobky, kde analýzy prokázaly přítomnost ftalátů, jsou označeny jako „závadné“. Pokud specializovaná laboratoř ftaláty nenašla, jsou označeny jako „nezávadné“. V gumičkách ftaláty nalezeny nebyly, horší to bylo s tzv. přívěsky na gumičky – ozdobami z PVC různých tvarů. Přívěsky a zaplétací špagety (či také lidově bužírky) byly z PVC a obsahovaly až 40% ftalátů – jednak zakázaného DEHP a jednak jemu velmi podobného DOIP, který je také stejně toxický. Současně byla o výsledcích vyrozuměna Česká obchodní inspekce a hygienické stanice, které si nechaly provést vlastní testy. Na základě jejich výsledků pak byly některé výrobky označeny za nevyhovující a staženy z trhu. České ministerstvo zdravotnictví pak toto varování předalo také do evropského systému včasného varovaní (tzv.RAPEX) tak, aby byly staženy z trhu ve všech zemích EU.

DOTAZ: Mohu si k vám přinést gumičky na testování přítomnosti toxických látek, popřípadě ftalátů?
Arnika zatím prováděla předběžné testy rentgenovým spektrometrem, který ale dokáže změřit jen obsah těžkých kovů či chlóru, tedy také určit, zda je výrobek z PVC (což je zkratka pro polyvinylchlorid – tedy zjistí, že obsahuje chlór). Nedokáže bohužel změřit, zda obsahují ftaláty. Ty se do PVC přidávaly na změkčení, a to v poměrně velkém množství (10-25%, někdy dokonce až 50%). Ftaláty ale spektrometr změřit nedokáže, to udělá jen složitou a drahou analýzou specializovaná laboratoř. Výsledky námi zadaných testů najdete na našem webu i v databázi gumiček. Žádné námi zakoupené gumičky však z PVC nebyly.

DOTAZ: Jak se tedy vyhnout gumičkám, které by mohly ftaláty obsahovat?
Hledejte na štítku popis materiálu, ze kterého jsou gumičky vyrobeny. Silikon je nejméně rizikový. Určitě se vyhněte výrobkům z PVC. Gumičky by také měly mít značení CE. To znamená, že jsou ve shodě s evropskými normami, kdy hračky a výrobky pro děti podléhají evropské směrnici 2009/48/ES, která určuje limit pro 6 nejnebezpečnějších ftalátů na 0,1% hmotnostního podílu ve výrobku. Pokud by se tedy v gumičkách a přívěscích či jiných ozdobách používaných na pletení gumiček objevily ftaláty, jsou orgány státní správy povinny takový výrobek stáhnout z trhu. Bohužel na trhu se objevují nová změkčovadla ze skupiny ftalátů, která nejsou na seznamu zakázaných, nicméně mají velmi podobnou toxicitu. Je dobré se proto výrobkům z PVC zdaleka vyhnout. Jiné plasty jako je silikon či syntetický kaučuk nepotřebují změkčovadla, aby byly měkké a pružné. Do nich se tedy ftaláty záměrně nepřidávají.

bbj web nenechte se otravit

Zeptejte se

 1. Jméno
  Napište své jméno.
 2. E-mail
  Neplatná emailová adresa.
 3. Dotaz
  Napište dotaz.
 4. Opište znaky
  Opište znaky Neplatné zadání

Užitečné odkazy

Návrhy zákonných opatření vycházející z reakcí občanů pro české europoslance.

Prezentace ze semináře pro ekoporadce.

Výsledky fotosoutěže