bbj web hlavicka
arnika logo

Hračky a školní potřeby

DOTAZ: Můžete doporučit výrobce, na které je spolehnutí, že v jejich hračkách nejsou ftaláty a BPA?

Na naší stránce najdete seznam výrobců i některých prodejců hraček z přírodního materiálu. Tady najdete také návod, jak hračky správně vybírat.

DOTAZ: Jaké hračky a od kterých firem jsou kvalitní a bezpečné?

Pokud vás zajímá bezpečnost konkrétní hračky určitého výrobce, je vhodné pátrat, zda neobsahuje na ftaláty, těžké kovy či bisfenol-A. Můžete se dotázat přímo výrobce v rámci práva na informace. Podle nové legislativy známé pod zkratkou REACH je výrobce povinen zákazníkovi sdělit, zda výrobek obsahuje látky podezřelé z negativních účinků na zdraví a životní prostředí a poskytnout vám informace, jak s takovým výrobkem bezpečně zacházet. Obecně lze říci, že je vhodné se podívat, zda se daná hračka nevyskytla někdy v databázi nebezpečných výrobků nebo se zajímat, zda firma neměla již dříve problémy s překročením škodlivin ve svých výrobcích. Obecně lze říci, že výrobky renomovaných firem by měly být bezpečnější, než hračky neznámého původu z tržnice (nemusí však platit na 100%). Někteří výrobci také označují testované hračky značkou Bezpečná hračka.

DOTAZ: Pokud nejsou ftaláty omezeny ve školních pomůckách, znamená to, že nejsou až tolik nebezpečné pro děti, učitele?

U ftalátů je nutné brát v potaz tzv. kumulativní efekt ftalátů, což znamená, že obklopuje-li nás vícero výrobků s obsahem ftalátů, riziko jejich negativního vlivu na zdraví se zvětšuje. Proto bychom měli tyto výrobky minimalizovat - školní pomůcky nejsou jediný zdroj. Oficiálně se sice má za to, že školní pomůcky z PVC nepřicházejí do tak těsného kontaktu například s ústní sliznicí dítěte jako je tomu u hraček, sami však víme, že děti strčí do pusy ledacos a nesmíme opomenout ani možné uvolňování ftalátů a jejich následné vdechování či možné podráždění kůže. Arnika podala podnět na Českou obchodní inspekci (ČOI) poté, co našla zakázané ftaláty v penálech pro děti. ČOI však odpověděla, že školní pomůcky nejsou dle platné legislativy zahrnuty mezi hračky a předměty určené pro děti a tudíž se na ně nevztahují přísnější limity a zákazy některých toxických látek včetně ftalátů. Doporučujeme proto kupovat výrobky z jiného materiálu než je PVC. Arnika zveřejnila desatero doporučení, jak vybrat bezpečnou školní pomůcku.

bbj web nenechte se otravit

Zeptejte se

 1. Jméno
  Napište své jméno.
 2. E-mail
  Neplatná emailová adresa.
 3. Dotaz
  Napište dotaz.
 4. Opište znaky
  Opište znaky Neplatné zadání

Užitečné odkazy

Návrhy zákonných opatření vycházející z reakcí občanů pro české europoslance.

Prezentace ze semináře pro ekoporadce.

Výsledky fotosoutěže