bbj web hlavicka
arnika logo

Podlahové krytiny a vybavení domácnosti

DOTAZ: Dobrý den, budu kupovat podlahovou krytinu a narážím na pojem vinylové podlahy. Není to převlečené jedovaté PVC?

Slovem vinyl často prodejci a výrobci označují výrobky z PVC. Často jde o vícevrstevné podlahy, z nichž jedna vrstva je tvořena měkčeným PVC. Problém s PVC spočívá především v přísadách, které způsobují jeho delší životnost a také jej změkčují. Životnost bývá prodloužena především přísadou těžkých kovů, které se však z PVC mohou uvolňovat. Také změkčovadla jsou nejčastěji na bázi látky zvané ftaláty, které se z PVC uvolňují a z nichž některé jsou prokazatelně toxické. U některých ftalátů však toxicita nebyla dosud prokázána, některé z nich jsou podezřelé a jejich používání je zatím povoleno. PVC je z plastů ve vztahu k životnímu prostředí nejhorší. Jsou s ním problémy hlavně při výrobě a likvidaci. Více informací o PVC můžete nalézt na našich webových stránkách. Zvažte tedy, zda jako podlahovou krytinu nevybrat nějakou alternativu ke krytinám z PVC. Na trhu jsou podlahové krytiny na bázi kaučuku, nebo přírodní linolea, jež se nazývají marmoleum či artoleum.

DOTAZ: Bydlím na ubytovně a budova prý obsahuje azbest – chci vědět, jak to škodí zdraví. Mívám pálení očí, kašel, únavu, při pobytu u sestry jsme problémy neměla. Vyvolává azbest rakovinu?

Pokud je nějaká budova postavena s použitím azbestu, nebezpečí hrozí až v momentě, kdy se budova bourá či opravuje a jsou porušeny azbestové desky, ze kterých se vlákna azbestu uvolní a mohou být vdechnuta. Pak skutečně mohou způsobit i rakovinu. Píšete, že v budově je azbest, ale samotná přítomnost azbestu v konstrukci nemusí nic znamenat, pokud nebyl azbest narušen. Vaše potíže (pálení očí, kašel) mohou mít různý původ, včetně například citlivosti na formaldehyd, který se může uvolňovat z dřevotřískových materiálů. Nejlépe Vám poradí lékař.

DOTAZ: Jak si vybírat nábytek do bytu, aby člověk zohlednil možné vlivy materiálů na zdraví?

Snažte se dát přednost přírodním materiálům, omezit plasty, volit výrobky s menším obsahem různých chemických přídavků (např. raději masivní dřevo než dřevotřísku vyrobenou s použitím formaldehydových pryskyřic). Při pochybnostech se ptejte přímo prodejců nebo výrobců, o výrobcích musejí mít konkrétní údaje, a pokud je nemají, raději nakupujte jinde. Podívejte se na srovnávací testy výrobků na spotrebitele.info nebo dtest.cz, případně se obraťte na jejich poradenské linky.

DOTAZ: Rád bych věděl, jaká je dynamika uvolňování ftalátů a jiných škodlivin ze staré PVC podlahové krytiny. Snižuje se během průběhu let uvolňování škodlivin z této podlahové krytiny?

Vzhledem k tomu, že se nám nepovedlo najít žádnou vědeckou studii na toto téma, lze vycházet jen z domněnek: ftaláty se z PVC podlahových krytin uvolňují postupně, dle obsahu ze začátku ve větším množství. Časem se toto snižuje, nicméně nelze říci, že by se ftaláty z podlahy uvolnily zcela. To by pak ona podlahová krytina zůstala tvrdá a neohebná, což se nestává ani po 20 letech používání PVC podlahové krytiny. Pokud je podlaha překrytá kobercem, pomůže to zamezit tomu, aby se ftaláty dostávaly do ovzduší v takové míře, jako by tam koberec nebyl. Vzhledem k tomu, že nikdo doposud neprovedl měření množství ftalátů v takovýchto prostorách, a ani po delší časový úsek, lze jen stěží říci, jak velká zdravotní rizika v této situaci jsou.

DOTAZ: Koupil jsem nábytek, který 2x překračuje povolené normy pro emise formaldehydu (dle českých výrobců). Co s tím?

Pokud se Česká obchodní inspekce (ČOI) vyjádří, že nábytek je škodlivý, musí byt stažen z trhu. Prodejce by zakoupený nábytek měl vzít zpět. V případě problémů se obraťte na ČOI. Pokud se jedná o riziko, formaldehyd je hlavně problém vnitřních prostor. Podle měření Státního zdravotního ústavu je zde koncentrace formaldehydu až několikanásobně vyšší než ve venkovním ovzduší (proto pomáhá častěji větrat).

DOTAZ: Jaká je alternativa k PVC podlahovým krytinám a výrobkům do domácnosti?

Na našich stránkách www.pvc.arnika.org můžete nalézt různé alternativy. Některé firmy, např. IKEA, nepoužívají PVC ve svých výrobcích (pouze na kabely). Doporučuji knihu Rosamond Richardsonové - Domov, Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Je to zajímavý průvodce vybavením domova.

DOTAZ: Je PVC také v linu a v plastových ubrusech?

To, čemu většina lidí běžně říká „lino", je v podstatě PVC. Je to sice zažité, ale nesprávné a zavádějící označení. Kromě podlahových krytin z PVC existují totiž také opravdové lina neboli linolea. Přírodní linoelum je vyrobeno z přírodních surovin – lněného oleje, přírodní pryskyřice, dřevité a korkové moučky, pigmentů, vápence a juty. Mezi nejznámější přírodní linolea dnes patří Marmoleum, Artoleum, Marmorette a Linosom. Linoleum je tvrdé, ale přitom pružné, takže dobře působí na klouby člověka. Také je trvanlivější než PVC, zároveň však i dražší. Z PVC se také vyrábí ony plastové ubrusy nebo koupelnové závěsy. Nicméně aby člověk měl opravdu jistotu, zda to je, nebo není PVC, je dobré hledat značku označující PVC - trojku nebo písmena "PVC" v recyklačním trojúhelníku.

DOTAZ: Na chalupě máme v dětském pokoji PVC podlahu, o jejímž složení ani značce nic nevím. Lze se obrátit na nějakou instituci, která by provedla analýzu a sdělila, zda podlaha je zdravotně nezávadná či zda je nutno ji vyměnit?

Pokud je podlaha již nějaký ten rok stará, je téměř jisté, že v ní jako změkčovadla byly použity ftaláty, konkrétně diethylhexyl ftalát (DEHP). Složení by mělo být možné zjistit u výrobce. Pokud si chcete nechat udělat rozbor, je to možné u různých laboratoří. My rozbory zadáváme do ITC Zlín. Je to ovšem akreditovaná laboratoř a jeden rozbor na ftaláty přijde cca na 4,5 tisíce Kč. U neakreditovaných laboratoří by mohly rozbory vyjít levněji, ale i tak jde o položku v řádu tisíců korun. Máte-li PVC v pokoji delší dobu (deset nebo dvacet let), lze předpokládat, že značná část ftalátů se již uvolnila. Mohou se kumulovat třeba v prachu v pokoji. Chcete-li mít jistotu, podlahovou krytinu vyměňte za takovou, která není z PVC. Pomoci může i překrytí kobercem. Ale pozor, u některých koberců se jako podkladová vrstva používá také PVC (většinou zkráceně označované jako vinyl).

DOTAZ: Jsou v kožence obsaženy ftaláty? Z koženky se vyrábí kabelky, sedačky, křesla i uvnitř kožené boty jsou z koženky.

Pokud je imitace kůže vyrobena z PVC, je možné, že ftaláty obsahuje. Informace by Vám měl podat prodejce či výrobce. Dnes se však napodobeniny kůže vyrábějí také z jiných materiálů než je PVC, například z polyuretanu.

DOTAZ: Mám malé dítě a snažím se ho vychovávat ve zdravém a šetrném prostředí. Dozvěděla jsem se o problematice ftalátů v PVC lině, které máme doma. Mám mít strach o zdraví svého dítěte?

Ftaláty mohou působit negativně především v případech, kdy přichází do kontaktu s krví (děti v inkubátorech) nebo pokud je děti vkládají do úst. Jen mimořádně se setkáme s důsledkem působení ftalátu, ale jedná se o jednu z látek, které se vyskytují v prostředí a které na nás společně negativně působí. Pokud jste natolik zodpovědná matka, že dbáte na zdravou výživu, výběr bezpečných hraček nebo ekologické drogerie, tak děláte pro zdraví Vašeho dítěte a prevenci vstupu chemických látek do domácího prostředí mnoho. Až budete příště pořizovat podlahovou krytinu, volte spíše pravé linoleum (obchodní název marmoleum) nebo jinou podlahu – plovoucí, korkovou, dřevěnou nebo dlažbu. Pro čistotu domácího prostředí udělá také hodně časté, třeba jen velmi krátké větrání a utírání prachu, na který se často chemické látky váží a který jinak dýcháme.

DOTAZ: Můžete mi poradit při výběru nejvhodnějšího podlahovévo materiálu? Jaký materiál neuvolňuje (a nebo co možná co nejméně) škodlivé látky? Mám na mysli především veškeré plovoucí podlahy, Fenofix Marmoleum a také PVC.

Při zařizování domu se rozhodně vyhněte PVC, které je do domácnosti nevhodné z vícero důvodů. Více informaci o škodlivosti PVC najdete na našich webových stránkách arnika.org. V případě podlahy doporučujeme volit přírodní materiály. U podlah doporučujeme dřevo, korek nebo Vámi zmíněné marmoleum, které je vyráběno z přírodních materiálů a je vhodné i pro alergiky. Vhodná je také keramika (dlažba). Pokud budete kupovat laminátovou podlahu, je dobře pokud možno vybírat výrobky s označením Ekologicky šetrný výrobek. Tyto výrobky procházejí přísnými testy a jsou prověřené. V případě laminátových podlah nebo nábytku je možnost uvolňování formaldehydu, který se používá jako přísada do pojiv nebo lepidel.

bbj web nenechte se otravit

Zeptejte se

 1. Jméno
  Napište své jméno.
 2. E-mail
  Neplatná emailová adresa.
 3. Dotaz
  Napište dotaz.
 4. Opište znaky
  Opište znaky Neplatné zadání

Užitečné odkazy

Návrhy zákonných opatření vycházející z reakcí občanů pro české europoslance.

Prezentace ze semináře pro ekoporadce.

Výsledky fotosoutěže