DOTAZ: Dobrý den, budu kupovat podlahovou krytinu a narážím na pojem vinylové podlahy. Není to převlečené jedovaté PVC?
Slovem vinyl často prodejci a výrobci označují výrobky z PVC. Často jde o vícevrstevné podlahy, z nichž jedna vrstva je tvořena měkčeným PVC. Problém s PVC spočívá především v přísadách, které způsobují jeho delší životnost a také jej změkčují. Životnost bývá prodloužena především přísadou těžkých kovů, které se však z PVC mohou uvolňovat. Také změkčovadla jsou nejčastěji na bázi látky zvané ftaláty, které se z PVC uvolňují a z nichž některé jsou prokazatelně toxické. U některých ftalátů však toxicita nebyla dosud prokázána, některé z nich jsou podezřelé a jejich používání je zatím povoleno. PVC je z plastů ve vztahu k životnímu prostředí nejhorší. Jsou s ním problémy hlavně při výrobě a likvidaci. Více informací o PVC můžete nalézt na našich webových stránkách. Zvažte tedy, zda jako podlahovou krytinu nevybrat nějakou alternativu ke krytinám z PVC. Na trhu jsou podlahové krytiny na bázi kaučuku, nebo přírodní linolea, jež se nazývají marmoleum či artoleum.
DOTAZ: Bydlím na ubytovně a budova prý obsahuje azbest – chci vědět, jak to škodí zdraví. Mívám pálení očí, kašel, únavu, při pobytu u sestry jsme problémy neměla. Vyvolává azbest rakovinu?
Pokud je nějaká budova postavena s použitím azbestu, nebezpečí hrozí až v momentě, kdy se budova bourá či opravuje a jsou porušeny azbestové desky, ze kterých se vlákna azbestu uvolní a mohou být vdechnuta. Pak skutečně mohou způsobit i rakovinu. Píšete, že v budově je azbest, ale samotná přítomnost azbestu v konstrukci nemusí nic znamenat, pokud nebyl azbest narušen. Vaše potíže (pálení očí, kašel) mohou mít různý původ, včetně například citlivosti na formaldehyd, který se může uvolňovat z dřevotřískových materiálů. Nejlépe Vám poradí lékař.
DOTAZ: Jak si vybírat nábytek do bytu, aby člověk zohlednil možné vlivy materiálů na zdraví?
Snažte se dát přednost přírodním materiálům, omezit plasty, volit výrobky s menším obsahem různých chemických přídavků (např. raději masivní dřevo než dřevotřísku vyrobenou s použitím formaldehydových pryskyřic). Při pochybnostech se ptejte přímo prodejců nebo výrobců, o výrobcích musejí mít konkrétní údaje, a pokud je nemají, raději nakupujte jinde. Podívejte se na srovnávací testy výrobků na spotrebitele.info nebo dtest.cz, případně se obraťte na jejich poradenské linky.
DOTAZ: Rád bych věděl, jaká je dynamika uvolňování ftalátů a jiných škodlivin ze staré PVC podlahové krytiny. Snižuje se během průběhu let uvolňování škodlivin z této podlahové krytiny?
Vzhledem k tomu, že se nám nepovedlo najít žádnou vědeckou studii na toto téma, lze vycházet jen z domněnek: ftaláty se z PVC podlahových krytin uvolňují postupně, dle obsahu ze začátku ve větším množství. Časem se toto snižuje, nicméně nelze říci, že by se ftaláty z podlahy uvolnily zcela. To by pak ona podlahová krytina zůstala tvrdá a neohebná, což se nestává ani po 20 letech používání PVC podlahové krytiny. Pokud je podlaha překrytá kobercem, pomůže to zamezit tomu, aby se ftaláty dostávaly do ovzduší v takové míře, jako by tam koberec nebyl. Vzhledem k tomu, že nikdo doposud neprovedl měření množství ftalátů v takovýchto prostorách, a ani po delší časový úsek, lze jen stěží říci, jak velká zdravotní rizika v této situaci jsou.
DOTAZ: Koupil jsem nábytek, který 2x překračuje povolené normy pro emise formaldehydu (dle českých výrobců). Co s tím?
Pokud se Česká obchodní inspekce (ČOI) vyjádří, že nábytek je škodlivý, musí byt stažen z trhu. Prodejce by zakoupený nábytek měl vzít zpět. V případě problémů se obraťte na ČOI. Pokud se jedná o riziko, formaldehyd je hlavně problém vnitřních prostor. Podle měření Státního zdravotního ústavu je zde koncentrace formaldehydu až několikanásobně vyšší než ve venkovním ovzduší (proto pomáhá častěji větrat).
DOTAZ: Jaká je alternativa k PVC podlahovým krytinám a výrobkům do domácnosti?
Na našich stránkách www.pvc.arnika.org můžete nalézt různé alternativy. Některé firmy, např. IKEA, nepoužívají PVC ve svých výrobcích (pouze na kabely). Doporučuji knihu Rosamond Richardsonové - Domov, Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Je to zajímavý průvodce vybavením domova.
DOTAZ: Je PVC také v linu a v plastových ubrusech?
To, čemu většina lidí běžně říká „lino", je v podstatě PVC. Je to sice zažité, ale nesprávné a zavádějící označení. Kromě podlahových krytin z PVC existují totiž také opravdové lina neboli linolea. Přírodní linoelum je vyrobeno z přírodních surovin – lněného oleje, přírodní pryskyřice, dřevité a korkové moučky, pigmentů, vápence a juty. Mezi nejznámější přírodní linolea dnes patří Marmoleum, Artoleum, Marmorette a Linosom. Linoleum je tvrdé, ale přitom pružné, takže dobře působí na klouby člověka. Také je trvanlivější než PVC, zároveň však i dražší. Z PVC se také vyrábí ony plastové ubrusy nebo koupelnové závěsy. Nicméně aby člověk měl opravdu jistotu, zda to je, nebo není PVC, je dobré hledat značku označující PVC - trojku nebo písmena "PVC" v recyklačním trojúhelníku.
DOTAZ: Na chalupě máme v dětském pokoji PVC podlahu, o jejímž složení ani značce nic nevím. Lze se obrátit na nějakou instituci, která by provedla analýzu a sdělila, zda podlaha je zdravotně nezávadná či zda je nutno ji vyměnit?
Pokud je podlaha již nějaký ten rok stará, je téměř jisté, že v ní jako změkčovadla byly použity ftaláty, konkrétně diethylhexyl ftalát (DEHP). Složení by mělo být možné zjistit u výrobce. Pokud si chcete nechat udělat rozbor, je to možné u různých laboratoří. My rozbory zadáváme do ITC Zlín. Je to ovšem akreditovaná laboratoř a jeden rozbor na ftaláty přijde cca na 4,5 tisíce Kč. U neakreditovaných laboratoří by mohly rozbory vyjít levněji, ale i tak jde o položku v řádu tisíců korun. Máte-li PVC v pokoji delší dobu (deset nebo dvacet let), lze předpokládat, že značná část ftalátů se již uvolnila. Mohou se kumulovat třeba v prachu v pokoji. Chcete-li mít jistotu, podlahovou krytinu vyměňte za takovou, která není z PVC. Pomoci může i překrytí kobercem. Ale pozor, u některých koberců se jako podkladová vrstva používá také PVC (většinou zkráceně označované jako vinyl).
DOTAZ: Jsou v kožence obsaženy ftaláty? Z koženky se vyrábí kabelky, sedačky, křesla i uvnitř kožené boty jsou z koženky.
Pokud je imitace kůže vyrobena z PVC, je možné, že ftaláty obsahuje. Informace by Vám měl podat prodejce či výrobce. Dnes se však napodobeniny kůže vyrábějí také z jiných materiálů než je PVC, například z polyuretanu.
DOTAZ: Mám malé dítě a snažím se ho vychovávat ve zdravém a šetrném prostředí. Dozvěděla jsem se o problematice ftalátů v PVC lině, které máme doma. Mám mít strach o zdraví svého dítěte?
Ftaláty mohou působit negativně především v případech, kdy přichází do kontaktu s krví (děti v inkubátorech) nebo pokud je děti vkládají do úst. Jen mimořádně se setkáme s důsledkem působení ftalátu, ale jedná se o jednu z látek, které se vyskytují v prostředí a které na nás společně negativně působí. Pokud jste natolik zodpovědná matka, že dbáte na zdravou výživu, výběr bezpečných hraček nebo ekologické drogerie, tak děláte pro zdraví Vašeho dítěte a prevenci vstupu chemických látek do domácího prostředí mnoho. Až budete příště pořizovat podlahovou krytinu, volte spíše pravé linoleum (obchodní název marmoleum) nebo jinou podlahu – plovoucí, korkovou, dřevěnou nebo dlažbu. Pro čistotu domácího prostředí udělá také hodně časté, třeba jen velmi krátké větrání a utírání prachu, na který se často chemické látky váží a který jinak dýcháme.
DOTAZ: Můžete mi poradit při výběru nejvhodnějšího podlahovévo materiálu? Jaký materiál neuvolňuje (a nebo co možná co nejméně) škodlivé látky? Mám na mysli především veškeré plovoucí podlahy, Fenofix Marmoleum a také PVC.
Při zařizování domu se rozhodně vyhněte PVC, které je do domácnosti nevhodné z vícero důvodů. Více informaci o škodlivosti PVC najdete na našich webových stránkách arnika.org. V případě podlahy doporučujeme volit přírodní materiály. U podlah doporučujeme dřevo, korek nebo Vámi zmíněné marmoleum, které je vyráběno z přírodních materiálů a je vhodné i pro alergiky. Vhodná je také keramika (dlažba). Pokud budete kupovat laminátovou podlahu, je dobře pokud možno vybírat výrobky s označením Ekologicky šetrný výrobek. Tyto výrobky procházejí přísnými testy a jsou prověřené. V případě laminátových podlah nebo nábytku je možnost uvolňování formaldehydu, který se používá jako přísada do pojiv nebo lepidel.