bbj web hlavicka
arnika logo

Nebezpečné výrobky

DOTAZ: Co mohu dělat, když zjistím, že výrobek, který jsem koupila, byl označen jako nebezpečný?

Prodejce by výrobek měl přijmout zpět a vrátit Vám peníze.Pokud nastanou problémy, obraťte se na Českou obchodní inspekci (ČOI). Arnika zveřejnila i návod, jak takový podnět podat?

DOTAZ:Co znamená CE na výrobcích? Zaručuje bezpečnost výrobku?

V rámci předpisů Evropské unie musí výrobci učinit jednoznačné prohlášení o bezpečnosti svých výrobků. Toto prohlášení zahrnuje umístění označení CE (Conformité Européenne) na výrobek. Dovozci jsou povinni ověřit, zda výrobce podnikl kroky nezbytné k splnění prohlášení a distributoři musí postupovat s náležitou obezřetností a být schopni rozpoznat a stáhnout nebezpečné výrobky. U některých výrobků, které již samy o sobě představují vyšší riziko, jako například kotle nebo řetězové pily, nestačí pouhá kontrola výrobcem. V takovýchto případech musí provést kontrolu bezpečnosti nezávislá organizace pověřená státními úřady. Teprve poté může výrobce na výrobek umístit označení CE. Vyskytují se však případy, že je označení falšováno nebo napodobováno (např. u zboží z Asie) a CE znamená China Export. CE není značkou kvality, pouze znamená, že výrobek splňuje všechny náležitosti daných směrnic. Podívejte se na PVC , kde Zuzana Roithová informuje o značce CE.

DOTAZ: Může být nebezpečný textil?

Ano, některá barviva mohou obsahovat například těžké kovy, látky s nemačkavou úpravou zase formaldehyd. Zejména voděodolné oblečení zase může obsahovat perfluorované látky, z nichž některé, jako je PFOS, jsou na seznamu persistentních organických látek a byly v EU zakázány v roce 2010. I když se textil mezi nebezpečnými výrobky objevuje méně často, než například plastové výrobky, stává se to. Doporučujeme kupovat oblečení z přírodního materiálu a každý textil před použitím nejprve vyprat.

DOTAZ: Koupila jsem dceři pláštěnku a až potom zjistila, že výrobek je z Číny a z PVC. Chtěla bych zjistit, zda pláštěnka neobsahuje nebezpečné formy ftalátů. Našla jsem u Vás na webu seznam nějakých výrobků, kde jste zjistili složení a poukazujete na jejich nebezpečnost. Děláte analýzy sami nebo čerpáte informace od nějakého výzkumného ústavu?

Nechat otestovat výrobky z PVC samozřejmě lze, ale testy jsou dosti drahé. Jeden náš klient z poradny si nechal otestovat PVC krytinu a test ho vyšel na více jak 4 tis. korun. Takové analýzy provádí například Zdravotní Ústav v Hradci Králové nebo ITC Zlín, ale jistě i další specializované laboratoře. Analýzy si necháváme zpracovat certifikovanými laboratořemi, například zmíněným ITC Zlín. Příště doporučujeme koupit pláštěnku z jiného materiálu, než je PVC.

DOTAZ: Proč je nebezpečný bisfenol A?

Bisfenol A (BPA) se používá při výrobě epoxidových pryskyřic a polykarbonátových plastů (ze kterých vyráběly například lahve na pití, včetně kojeneckých lahví). BPA narušuje funkce hormonů a imunitního systému v těle. V roce 2010 Evropská komise uznala rizika, která představuje BPA pro dětský organismus, a nařídila zákaz výroby a prodeje (od 1. června 2011) kojeneckých lahví s obsahem BPA. Více se můžete dozvědět v naší publikaci.

DOTAZ: Jak vybrat bezpečný dudlík v drogerii? Je vhodnější latex nebo silikon?

Latex je přírodní materiál, avšak někteří lidé na něj mohou být alergičtí. Silikon je sice umělý materiál, ale je zase odolnější než latexový dudlík a dá se v případě potřeby vyvařit.

bbj web nenechte se otravit

Zeptejte se

 1. Jméno
  Napište své jméno.
 2. E-mail
  Neplatná emailová adresa.
 3. Dotaz
  Napište dotaz.
 4. Opište znaky
  Opište znaky Neplatné zadání

Užitečné odkazy

Návrhy zákonných opatření vycházející z reakcí občanů pro české europoslance.

Prezentace ze semináře pro ekoporadce.

Výsledky fotosoutěže