bbj web hlavicka
arnika logo

Kosmetika

DOTAZ: Pěkný den, slyšela jsem, že parabeny v kosmetice mohou způsobovat rakovinu, je to pravda?

Některé výzkumy sice ukazují na možnou souvislost mezi používáním výrobků s parabeny a vyšším výskytem rakoviny, ale pro potvrzení této hypotézy zatím neexistuje dostatek vědeckých poznatků. U malé části populace byl potvrzen výskyt alergických reakcí. Více se o těchto látkách dozvíte zde: http://arnika.org/parabeny.

DOTAZ: Mohou mě nějak negativně ovlivnit vůně v domácnosti, gelové svíčky, spreje?

Tyto prostředky mohou způsobovat alergie či obsahovat těkavé organické látky, které jsou zdraví škodlivé. Pokud možno vybírejte výrobky s obsahem přírodních éterických olejů (ani zde však nelze vyloučit riziko alergické reakce).

DOTAZ: Po barvě na vlasy mě začala svědět pokožka hlavy. Není barva jedovatá?

Barvy na vlasy obsahují mnoho přísad a chemikálií, které mohou vaši pokožku podráždit, aniž by byl výrobek obecně nebezpečný. Objevily se však i případy, kdy musely být určité výrobky staženy z trhu pro obsah nepovolených látek. Kupujte ověřené značky barev a rovněž máte možnost zvolit mezi různými typy – např. tónovací šampony neobsahují tak agresivní látky jako permanentní barvy na vlasy. Můžete zkusit i výrobky bez amoniaku, nebo čistě přírodní barvy, jako je henna.

DOTAZ: Jednou jsem viděla mezi nebezpečnými výrobky lak na nehty, čím může být nebezpečný?

Některé laky na nehty mohou obsahovat škodlivé látky, jako jsou ftaláty, formaldehyd či toluen. Laky na nehty bývají staženy z trhu nejčastěji právě kvůli zvýšenému obsahu toxických ftalátů.

DOTAZ: Jsou některé látky používané v kosmetice nebezpečné i pro životní prostředí?

Použití netoxických látek v kosmetice nešetří jen naše zdraví, ale i životní prostředí. Mnohé látky se při častém použití dostávají do odpadních vod a odpadů, kde působí negativně na živé organismy. Dlouhodobé působení některých chemikálií ve vodním prostředí způsobuje například rezistenci bakterií na dezinfekční látky či hormonální narušení vývoje vodních organismů.  

bbj web nenechte se otravit

Zeptejte se

 1. Jméno
  Napište své jméno.
 2. E-mail
  Neplatná emailová adresa.
 3. Dotaz
  Napište dotaz.
 4. Opište znaky
  Opište znaky Neplatné zadání

Užitečné odkazy

Návrhy zákonných opatření vycházející z reakcí občanů pro české europoslance.

Prezentace ze semináře pro ekoporadce.

Výsledky fotosoutěže