bbj web hlavicka
arnika logo

Chemické látky v kosmetice

foto 077Průměrná žena používá 9-12 různých kosmetických přípravků denně. Každý z nich se skládá z desítek chemických látek. Bohužel dlouhodobé působení těchto látek a jejich vzájemné ovlivňování v těle člověka je stále ještě velkou neznámou. Víme toho velmi málo o tom, jaká rizika s sebou nese každodenní kontakt s desítkami chemických látek v kosmetických přípravcích. Chemikálie se tam přidávají pro usmrcení baktérií a prodloužení skladovatelnosti přípravků, jiné se přidávají pro dosažení lepší vůně a vzhledu či jako barviva. Tyto látky mohou být toxické. Vědci nejsou schopni určit, jaké vlivy bude mít dlouhodobé působení těchto látek.

Tyto látky mohou být i látky karcinogenní, mutagenní a látky toxické pro reprodukci (CMR), endokrinní disruptory (chemikálie, které ovlivňují a narušují normální produkci a reakce produktů žláz s vnitřní sekrecí) a alergeny (sloučeniny způsobující alergie) a dokonce i těžké kovy, které jsou nejsilnějšími neurotoxiny, tedy látkami narušujícími vývoj a funkce mozku či nervové soustavy. Další rizika mohou způsobovat nanomateriály, jejichž rozsah používání v kosmetických přípravcích se zvyšuje, zejména v přípravcích na ochranu proti slunci. A konečně některé chemické látky mají senzibilizační účinky, které způsobují kožní problémy, ekzémy a astma. Jelikož většina kosmetických přípravků se nanáší přímo na kůži, dermatologové u nich v prvé řadě testují nepříznivé účinky na kůži. Ale chemikálie aplikované na kůži (ústa, obličej) se vstřebávají přímo do krve. Toxické chemikálie, které se dostanou do našeho těla, způsobují alergie nebo ekzémy, kromě toho se však na kratší nebo delší dobu ukládají v lidských tkáních a později mohou přispět ke vzniku rakoviny, způsobovat různé komplikace těhotným ženám a jejich dětem, mohou narušovat působení hormonů a způsobovat abnormality vývoje dětí atd.

Evropská unie má nejpřísnější systém regulace chemických látek v kosmetice. Řada látek je zakázána, řada z nich je povolena jen v minimálním množství. Pokud se chcete vyhnout většině potenciálně nebezpečných látek v kosmetice, přečtěte si, jak si vybrat bezpečnou kosmetiku. Podrobnější informace o potenciálně škodlivých látkách v kosmetice si přečtěte v článku "Rizika spojená s chemikáliemi v kosmetice".

bbj web nenechte se otravit

Zeptejte se

 1. Jméno
  Napište své jméno.
 2. E-mail
  Neplatná emailová adresa.
 3. Dotaz
  Napište dotaz.
 4. Opište znaky
  Opište znaky Neplatné zadání

Užitečné odkazy

Návrhy zákonných opatření vycházející z reakcí občanů pro české europoslance.

Prezentace ze semináře pro ekoporadce.

Výsledky fotosoutěže