bbj web hlavicka
arnika logo

Jak se oblékat ekologicky?

V posledních 10 letech začaly trendy udržitelného životního stylu ovlivňovat oděvy a oblékání. Jedná se zejména o používání přírodních vláken, jako je bavlna, bambus, konopí a vlna. Při tradičním způsobu pěstování bavlny se používá velké množství pesticidů a insekticidů na ochranu rostlin bavlníku proti hmyzu a škůdcům. Další rizika jsou spojena s výrobním procesem: přírodní bavlna je béžově hnědá, takže se často intenzivně bělí a přidávají se do ní další chemické látky, včetně těžkých kovů, aby byla bavlna čistě bílá. V ekologickém zemědělství se při pěstování bavlny nepoužívají žádné chemikálie. Kromě toho se biobavlna rovněž barví přírodními barvami. Další rostliny produkující vlákna, jako bambus a konopí, jsou přirozeně odolné proti hmyzu a škůdcům, takže u nich není nutné používat pesticidy. Výroba bambusových vláken však není příliš „zelená", protože listy a dřevnaté výhonky bambusu se obvykle "vaří" ve směsi silných chemických rozpouštědel (s hydroxidem sodným a sulfidem uhličitým), což vede k vážným zdravotním problémům. Podobná výtka platí i pro syntetické tkaniny vyráběné z dřevěných vláken, jako je umělé hedvábí a viskóza.

Další problematické otázky se týkají toxických chemikálií, které se přidávají do textilu během procesu výroby a obsahuje je oblečení od celosvětově působících výrobců (včetně značek Zara, Armani, Levi´s, Marks and Spencer, Esprit, Victoria Secret, C&A, H&M, Mango, Tommy Hilfinger a dalších). Při testech byly v několika zkoumaných výrobcích nalezeny ftaláty, nonylfenol-ethoxyláty (NPE) a azobarviva, z nichž se uvolňují rakovinotvorné aminy. Všechny tyto látky patří mezi endokrinní disruptory nebo mohou způsobovat rakovinu. Zákazníci by rovněž neměli kupovat pláštěnky z PVC, z nichž se mohou uvolňovat ftaláty či jiná změkčovadla. Dětské oděvní doplňky, včetně pásků, šperků, peněženek a batůžků, by měly být z přírodních materiálů (z textilu, kůže atd.) a nikoli z plastů. Zejména šperky, které jsou v přímém styku s kůží, mohou vyvolat alergické reakce a způsobovat podráždění kůže, pokud jsou v nich přítomné toxické nebo alergenní látky.

Obecná pravidla, kterými byste se měli řídit: zejména u dětí používejte přírodní materiály, vyhýbejte se PVC a dalším plastům řazeným mezi více toxické (polystyren, teflon). Mezi bezpečnější plasty patří polyuretan a polyetylen, které se dnes často používají pro výrobu nepromokavého oblečení (pláštěnek, nepromokavých bund). Velmi dobrou volbou je používání oblečení z druhé ruky, zejména u malých dětí. Ty ze svého oblečení rychle vyrostou a nestihnou ho poškodit.

bbj web nenechte se otravit

Zeptejte se

 1. Jméno
  Napište své jméno.
 2. E-mail
  Neplatná emailová adresa.
 3. Dotaz
  Napište dotaz.
 4. Opište znaky
  Opište znaky Neplatné zadání

Užitečné odkazy

Návrhy zákonných opatření vycházející z reakcí občanů pro české europoslance.

Prezentace ze semináře pro ekoporadce.

Výsledky fotosoutěže